Hur stor blir en f gar?
Hur fort växer dom? :D:D:D:D
Ska kanske skafa et 540 och undrar om jag kan ha: 1 F gar, 2 delhezi 2-3 jaguar eller oscar ciklider, tiger randig skovelnos mal som jag säljär när den växer ur, 1 sliver aro som jag ochså säljer senare, 1-2 gibicepsar feta:D:D:D:D:D
Kan bli uppemot 60 cm, men stannar av o växer väldigt segt vid 30-35cm. Växthastigheten är la "lagom", upptill 30-35cm som sagt..
Skippa TSN (randig skednosmal) och silver aro om du inte har plats. Skippa alla fiskar som du inte har plats till. Du kan inte lita på att du får sålt dem med tanke på att det är fiskar som är väldigt vanliga o lätta att få tag i. Resten funkar bra! :)
Ok men funkar bredhuvuds mal/clarotes laticep?:D:D:D:D:D:O_o:
Clarotes laticeps fungerar utmärkt att ha i karet i min mening :) En långsamt växande mal. Dock så finns det ingen info, vad jag vet, på nätet om hur stora de blir.
de kan bli som max på en hämsida 60cm på en annan 80cm:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
finns det någon cool yt levande fisk?
:sadface: :D:D:D
Tror dom blir 60 i akvarium och 80 i de vilda/stor damm
är det någon som vet någon mindre sorts arowna?
finns det sb arowna:D:D:D
Asiatiska arowanan är mindre.
Asiatisk arownakan ju bli uppemot 90cm så det var ju ingen liten/mindre arowna endå:sad:
[QUOTE=Septimus;25491]Asiatisk arownakan ju bli uppemot 90cm så det var ju ingen liten/mindre arowna endå:sad:[/QUOTE]
Dom blir sällan 90cm i akvarium 60-70cm är mer troligt, och för att vara en arowana är den mycket mindre än sina sydamerikanska släktingarna..
Kan inte riktigt fråga om det finns en mindre rottweiler, och bli besviken när dom fortfarande är större än en terrier :)..
Sticker in med att säga att skippa 2-3 jaguarer om du vill kunna hålla annat än ciklider i det karet.1 räcker,märkte på min sista f-gar som var 29cm att den blev tvärstressad när min feta 35+ jagga jagade runt andra fiskar,slutade med att garen enbart simade upp o ner o tillbaka vid ena sidorutan hela tiden varpå Blackmolly fick ta över den.
Jaggor brukar försöka hävda revir mot allt o alla vilket kan bli jävligt stressigt för en helt försvarslös F-gar o 2-3st jaggor som alla e likadana o sedan parar ihop o jagar allt som kommer i närheten kommer bli för mkt.Jag skulle köpt 1 pytte-jagga o försökt vänja den vid att gå med andra fiskar från ung ålder.
Skulle säga att en asiat på ens 60 är stort.. den äldsta jag känner till är nog runt 60 och den är typ 7 bast..
ok skipar jaguarerna
ska jag ha dats istelet
så om datsen funkar och jag kan köpa karet så blir mitt fisk val: 1 f gar 3-4 dats 1 asiatisk arowna 1 clarotes och 2 gibbsar och 2 delhezi
yes :):):):)
[QUOTE=djr83;25497]
Det är mycket möjligt att det fanns nån rackare på 132 cm men enstaka exemplar påverkar inte den generella storleken för arten och planera akvariestorleken efter något orealistiskt känns dumt :)[/QUOTE]
Jag tror den stora siffran härrör till det största exemplar som fångats i det vilda.
En F-gar större än 60cm inom akvaristiken är nog en mycket sällsynt varelse.